První botičky a jak je vybrat

14.12.2017

V tomto článku bych Vám ráda předala rady, jak vybrat první botičky. První botičky si nepleťte s capáčky. Rozdíl mezi nimi je ten, že první botičky už mají pružnou a pevnou podrážku. Capáčky pak mohou být kojenecké bez výztuží, kdy se jedná pouze o kožený obal chodidla bez jakékoli podpory, nebo capáčky pro první krůčky (tzv. pre-walkers), které už mají zpevněný opatek, ale většinou ještě tenkou koženou podrážkou s maximálním  napodobením chůze naboso.

Důvodem, proč tento příspěvek píšu je, že můj syn Honzík má ploché nohy a ještě k tomu propadlou klenbu. To druhé se projevuje tak, že při pohledu zezadu mu pata ujíždí ven z osy celé nohy. Dnes je moderní zůstat co nejdéle naboso nebo-li být bare foot (anglicky)/Barfuß (německy), protože se říká, že je to důležité pro vývoj svalů na chodidlech a celkovou koordinaci chůze. To je sice pravda, ale poněkud se zapomíná na další důležitou informaci, že naboso (nebo jen v ponožce) můžete praktikovat na měkkých nebo nerovných površích jako je tráva, plážový písek nebo měkké koberce. Jenže, co když máte doma plovoucí podlahy nebo dlaždice?

Díky tomuto trendu jsem s koupí prvních botiček u Honzíka nepospíchala. Bylo léto, měl své celokožené nevyztužené capáčky na ven, protože ještě stabilně nechodil. Snažila jsem se, aby se batolil hlavně po trávě a asfaltu se vyhýbal. Logicky. Doma, kde máme dřevěné podlahy v kombinaci s dlaždicemi a částečně kobercem, měl jen protiskluzové ponožky. Dnes vím, že to byla chyba, že rozhodně měl mít první bačkůrky stylu pre-walkers a na ven rozhodně s prvními krůčky první botičky. Ortoped nám říká, že se to srovná. Chci tomu věřit. Výsledkem takto propadlé klenby mohou být bolesti zad už kolem 30. roku, šmajdání a na další zdravotní důsledky nechci ani pomyslet. Honzík už skoro rok nosí ortopedické vložky do bot, na to teď důsledeně dbám. Navíc jsem mu vybojovala návštěvu u fyzioterapeutky na procvičení nožiček. Ta mi mimochodem také tvrdí, že z toho vyroste, že je plno dětí, které tohle mají, a že tvrdé podlahy nevadí. Takže se v tom vyznejte, že?

U dcery jsem proto první botičky hrozně řešila. Hned, jak se začala sápat okolo nábytku s následnými samostatnými prvními krůčky, koupila jsem ji bačkůrky a na ven první botičky. A můžu zde napsat, že nic takového jako propadlou klenbu nemá. Jasně, že roli hraje genetika, ale my s manželem na nic podobného netrpíme a ani z linie prarodičů v našich rodinách si nikdo na nic takového nevzpomíná.


1. Rada: Kdy koupit první botičky? S koupí prvních botiček neotálejte, pokud Vaše batolátko už ujde pár kroků a zbytek doleze. Bačkůrky řešte v případě, pokud máte tvrdé podlahy nebo půjdete do jesliček. V tomto článku se ale budu věnovat výhradně botičkám na ven, tzn. do exteriéru. O bačkůrkách (interiérové obuvi) Vám poreferuji v jednom z dalších příspěvků.


2. Rada: Jak tedy na koupi prvních botiček do exteriéru? Rozhodně nenakupujte na internetu v e-shopu. V tento moment je důležité, aby si dítě botičky vyzkoušelo. Volte kamenný obchod, který je vysloveně určený pro dětskou obuv. Zvýšíte tak šanci, že se Vám bude věnovat profesionální prodavačka, která ví, co dělá a říká. 

Můj tip: Než půjdete do obchodu s Vaším robátkem, změřte si jeho chodidla dopředu doma. Ušetříte si tak čas, který Vám bude připsán k dobru v obchodě, až robátko přestane spolupracovat, začne prozkoumávat veškerá zákoutí obchodu nebo tam začne lítat jako neřízená střela. Mé děti jsou schopné vyzkoušet tak dva páry bot na jeden zátah. Na víc je nepřemluvím, i kdybych jim slibovala hory doly.


3. Rada: Jak změřit chodidlo dětské nohy? Doporučuje se obkreslit chodidlo dítěte na papír. To Vám ale nedoporučuji, protože je to nepřesné. Lepší je, když postavíte dítě zády ke zdi, dáte patu přesně ke zdi a změříte vzdálenost od zdi k palečku. Důležité je, aby dítě stálo plnou vahou na chodidle. Tento získaný údaj, ať už v centimetrech nebo milimetrech, si zapište. Zopakujte pro druhé chodidlo. Někdy je možné, že každé chodidlo je jinak dlouhé, pro koupi botiček se budete řídit tím delším. Jakmile znáte délku nejdelšího chodidla vašeho dítěte, přičtěte navíc 1 cm. Pro první botičky je to dostatečný nadměrek (tzn. prostor, který tím v botičce získáte pro volnější pohyb a minimalizaci deformaci chodidla). Počítá se půl centimetru pro prstíky a půl pro patu. Dětské chodidlo je velmi křehká záležitost a nesprávnou velikostí botiček můžete napáchat hodně škody.


4. Rada: Co s tímto získaným údajem o délce chodidla? V tento moment můžete nažhavit internet, a vyhledat si tabulky velikostí určitého výrobce. Může to být výrobce botiček, o kterém jste se doslechla od kamarádky. Mě se moc líbí stránky a doporučení na webu e-shopu Veselá Tkanička. Na těchto stránkách najdete jednak tabulky výrobců dětských botiček, ale i další rady a tipy ohledně zdravé obuvi. Podle naměřené délky chodidla (nezapomeňte přičíst nadměrek 1 cm) si vyhledáte jaké velikosti chodidlo vašeho dítka odpovídá. Musím upozornit, že výrobci se v tomto velmi liší. Takže, co platí pro jednoho výrobce, neplatí pro jiného. Příkladem může být velký rozdíl pro velikost 21. Česká značka Fare udává pro tuto velikost délku vnitřní stélky ca. 14 cm, oproti tomu dánská značka Ecco pouhých 13 cm!


5. Rada: Jak nám zjistí velikost botiček v kamenném obchodě? Informaci, jak dlouhá by měla být stélka v botičce už máte z předchozí sekce a rozhodně si ji zapište za uši. Bude se vám hodit, minimálně pro kontrolu. V kamenném obchodě by Vašemu dítku měla paní prodavačka změřit obě chodidla na speciálním přístroji. Měla by změřit nejen délku, ale i šířku! U malých dětí je časté, že mají baculatější nožičky a širší chodidla. Nemluvě o vyšším nártu! I to by měla být paní prodavačka schopná rozeznat, nejpozději při zkoušení bot. Podle měření Vám řekne, jakou velikost prvních botiček bude Vaše robátko potřebovat. Zde si otestujete, zda jste doma měřili správně. Pokud se údaje budou s paní prodavačkou rozcházet, nevadí, pravda se ukáže hned v dalším kroce. Paní prodavačka Vám nejspíše zavede k regálu s danou velikostí a nabídne Vám, jaké botičky by doporučovala. Nedbejte na to, co zrovna frčí, co jiní rodiče kupují. Kolikrát se mi stalo, že rodiče právě kupují naprosto nevhodnou obuv. Důležité je, aby botičky splňovaly následné parametry.


6. Rada: Co by první botičky rozhodně měly mít? Vyberte botičky, které jsou lehké, mají pěkně ohebnou podrážku, jsou kotníčkové, mají pevný opatek, kulatou špičku, vyndavací stélku a maximální výšku podpatku do 1 cm. Pokud botičky nemají vyndavací stélku, v tomto případě ruce pryč. Botičky, které Vás oslovily, které splňují tyto popsané parametry, vezmete a vyndáte z nich stélku. Někdy bývá přilepená, ale paní prodavačka by ji měla ochotně pro Vaše potřeby vyndat. Teď nastává okamžik pravdy, kdo měřil správně v případě, že se neshodujete s měřením paní prodavačky. Na vyndanou stélku nechte dítě stoupnout plnou vahou. Patu vyrovnejte s koncem stélky a zkontrolujte, jaký prostor zbývá pro prstíky, hlavně pro paleček. Máte tam ten 1 cm navíc? Pokud ano, tak je vše fajn: Gratuluji, našli jste správnou velikost botičky. Pokud Vám zbývá mnohem více, potřebujete menší velikost. Pokud tam nemáte ani ten 1 cm, ale spíše půl centimetru, zkuste větší velikost. Pak se musíte rozhodnout, zda větší velikost není zase až moc velká. Pokud ano, jste zrovna v mezičísle, a je lépe zkusit jiného výrobce botiček. Dnes je už na většině stélek nadměrek označený linií, takže Vám to usnadní měření. Paleček by měl být přesně na linii nebo jen lehce v nadměrku za linií směrem ke špičce, pak máte zaručeno, že dítě bude mít v botě dostatečný nadměrek.


7. Rada: Z čeho by měly být první botičky vyrobeny? Jedná-li se o letní botičky nebo na přechodné období jaro/podzim, rozhodně z kvalitní kůže. Kůže je měkká a proti syntetice a textilu poddajná a lépe se uzpůsobí dětským chodidlům. Doporučuji Vám celokožené, samozřejmě kromě podrážky, která bude z nějaké synteticky vyrobené pěny apod. Textilní botičky bych nechala až na později. Snad v úvahu ještě přichází kombinace mezi kůží a textilem na léto. Dbejte ale na to, aby stélka byla kožená, vnitřek boty kožený a nekožená část jen na venkovním povrchu. Zimní botičky je samozřejmě jiná káva. Zde musíte trochu z kůže slevit, protože budete chtít, aby byly botičky zároveň teplé. To bez syntetiky nebo teplé vlny více méně nejde. O zimních botičkách Vám ale povím v dalším příspěvku. Pro nyní si zapamatujte, že zimní boty se snažte vybrat ty, které jsou nižší něco nad kotníky. Jinak se v nich robátku bude špatně chodit a bude padat. Na vysoké sněhule tedy zapomeňte. Naopak letní botičky musí mít uzavřenou špičku, aby si dítě neukoplo palec nebo si jinak nezranilo prstíčky u nohy. To ale také až v dalším příspěvku.


8. Rada: Mají mít botičky certifikát? Ano, vybírejte výrobce, kteří se nebojí pochlubit, jaké certifikáty mají. U nás existuje certifikace zvaná Žirafa. Tomu moc fandím, protože tohle Vám dá záruku, že kupujete produkt, který splňuje zdravé obouvání. Jenže ne všechny botičky na tento certifikát byly testovány. Víceméně jsou to pouze české botičky, které tento certifikát mají. Plno zahraničních botiček, které jsou opravdu kvalitní zůstávají opomenuty. Berte to tedy jen jako ukazatel. Důležité je, aby botičky splňovaly standard požadovaný regulemi EU, což většina renomovaných firem splňuje.


9. Rada: V jaké cenové kategorii se mají první botičky pohybovat? Rozhodně se připravte, že to bude útok na peněženku. Zvolíte-li kvalitní obuv, která je celokožená, počítejte s větším obnosem. Letní, a pokud máte štěstí i zimní, botičky se mohou pohybovat kolem 1000 Kč, ale na zimní si připravte i dvojnásobný obnos. Levnější varianty najdete u české firmy Fare nebo slovenské firmy Rak. Obě mohu vřele doporučit. Rak má certifikaci Žirafa a Fare zase jiné certifikáty. V každém případě se do prvních botiček nebojte investovat. Zdravé nožičky Vašeho robátkoa Vám za to stojí.


10. Rada: Jakou značku botiček vybrat? Zde budete jasně limitované, co je zrovna k mání v daném obchodě, kam se vydáte. Ale ráda bych se s Vámi podělila o značky, které mohu doporučit z vlastní zkušenosti a s kterými jsem nadmíru spokojená. V případě, že na ně narazíte i ve vašem obchodě, se jich nebojte.Můj tip: Našimi favority, které splňují potřeby pro první chůzi na ven, jsou botičky na jaro/podzim od dánské značky Bundgaard typ BiiS II. Mají neuvěřitelně flexibilní podrážku a jsou absolutně "vymechované". Tento typ je speciálně vyvinut pro potřeby prvních krůčků. K dostání jen do velikost 22 a i s verzí Bixi na teplejší části roku. Tyto botičky padnou normální až širší nožičce. Podrážka zakrývá celou špičku, takže dítě nic na špičce neokope. Dávejte si jen pozor na velikost, jeví se tak o půl centimetru menší. Na druhém místě je pro nás oblíbená dánská značka Ecco. Snadno si vyberete první botičky na všechna roční období, protože je opravdu z čeho vybírat. Design je skvělý, kvalita i filozofie firmy také. Náš favorit, který byl nasazen jako první zimní botičky, je typ Biom Lite Infants právě od této firmy. Biom Lite je materiál, z kterého je vyrobena velmi ohebná podešev, speciálně vyvinutý tak, aby kopíroval povrch, po kterém dítě kráčí. Jediné, co snad mohu vytknout je, že stélka a vnitřek boty působí normálním dojmem než zmíněný mechový typ od firmy Bundgaard. Spíše určeno pro normální šířku chodidla. Na třetím místě jsou pak capáčky s podešví krepa od slovenské firmy Rak. Design je klasický a barevně různorodý. Jen chci upozornit, že bych je nenazývala capáčky, ale prvními botičkami (viz definice na začátku článku). Tyto Rak botičky jsou vhodné spíše do suchého exteriéru a neosvědčili se mi na dětský vyšší nárt. Naopak botičkám od firmy Bundgaard i Ecco déšť nevadí a sedí i vyššímu nártu. Všichni tito zmínění favorité představují zástupce celokožených bot s pevným opatkem a vyndavací stélkou a super ohebnou podrážkou.

Ecco

Bundgaard

Z dalších firem, které mohu doporučit při koupi prvních botiček je německá firma Jochie, přímo zaměřená na výrobu prvních botiček. Jen dávejte pozor, velikost se v délce stélky jeví mnohem menší. Pak stojí za zmínku dánská firma bisgaard, která disponuje luxusní edicí věnovanou právě prvním botičkám. Tyto značky jsou rozhodně zárukou kvality a vyšší cenové třídy. Mezi podobnou cenovou úroveň patří i španělská firma Falcotto/Naturino.

bisgaard

Falcotto

Ale zde si dávejte pozor na styl podrážky, která u zimních botiček může být extrémně tvrdá a samotné botičky těžké. Zde je pak seznam firem střední cenové třídy, větsina běžně dostupných u nás. Tyto firmy jsou specializované na výrobu dětských botiček, a tak s budete mít jistotu, že při jejich výběru nešlápnete vedle: česká firma Fare (ta mne ale vzhledem prvních botiček neoslovila), za zmínku pak stojí botičky od české firmy Pegres (tato firma dělá i "bosou" verzi Pegresky s tenkou podrážkou podobně jako slovenská firma Rak), další s ne úplně špatným designem jsou české firmy Veleta, Santé, Jonap či snad DPK. Rakouská firma Superfit vyrábí hezké, lehké a velmi flexibilní první botičky, které existují v různých šířkách chodidla (ne všechny maminky jsou s touto firmou ale spokojeny). Italská firma Primigi vyrábí stylové první botičky (počítejte ale jako u italských velikostí, že se budou jevit o něco menší). První botičky lze také vybrat u rakouské firmy Richter či německé firmy Ricosta. U té druhé si můžete být jisti velmi dobrou ohebností. Můžete zkusit i anglickou firmu Clarks, která je populární ve Velké Británii, nicméně zde bych vytkla, že trochu opomíjí kotníčkový styl.

Ricosta

Primigi


11. Rada: Které botičky se nehodí jako první botičky? Prosím, nekupujte první botičky v potravinovém řetězci Lidl, v Tesku, ani v obchodě Deichmann, i kdyby byly značky Adidas. Snad vyjímkou jsou značky Elefanten a Bärenschuhe. S nimi ale zkušenost nemám a slyšela jsem protichůdné názory. Navíc se cenově od jiných značkových botiček moc neliší. Vyhněte se také značkám, které jsou známé spíše pro oblečení. Možná, že ještě příchází v úvahu Marks & Spencer, ale tam se také raději zastavte při nakupování capáčků do kočárku, které mají mimochodem opravdu moc hezké.  

Můj tip: Vybírejte jen u renomovaných výrobců dětských botiček. Stejně tak se vyhněte zděděným nebo darovaným botičkám. Myslím si, že každé dítě si zaslouží své první kvalitní botičky.


12. Rada: Kdy uvažovat o koupi dalšího páru botiček? Doporučuji kontrolovat délku chodidla za každé čtyři týdny. První botičky Vám mohou vydržet dva až tři měsíce, ale není to pravidlo. Chodidla dětí rostou v takzvaných spurtech, nebo-li skocích a je možné, že nový pár budete potřebovat dříve. Dítěti roste nožička právě nejrychleji kolem prvního roku, a proto tento interval měření délky dodržujte. Procvičíte si jednak měření délky chodidla, ale hlavně rozhodně odhalíte dobu, kdy koupit nový pár. Je to doba, když je delší chodidlo dítěte jen o půl centimetru kratší než je délka stélky botiček. Červená vám bliká, když delší chodidlo po stoupnutí plnou vahou na stélku pokrývá celou stélku.


13. Rada: Proč je důležité jít do kamenného obchodu a nenakupovat na internetu? Důležité je, že v kamenném obchodě si dítě botičku zkusí a Vy budete hned vědět, co kupujete a zda se mu snadno nazouvá. Dítě by mělo do botičky víceméně lehce vklouznout. Navíc z chůze pří zkoušení zjistíte, zda dítěti botička nepřekáží v chůzi nebo mu neklouže z paty. To je znak buď špatného střihu botičky, které dítěti nesedí nebo špatně zvolené velikosti (příliš velké).


14. Rada: Jaké zapínání by první botičky měly mít? Asi nejjednodušší volbou jsou suché zipy, takzvaná velkra. Rozepínání i zapínání je tak hračkou. Doporučuji dva suché zipy, jeden přes nárt a druhý kolem kotníku. Ocení to zejména maminky jejichž dítka mají vyšší nárt. Tkaničky představují klasiku, která neomrzí, ale nesou s sebou pozitiva i negativa. Pozitiva jsou, že tkaničky přesněji zafixují chodidlo v botě a Vaše dítě se tkaničky naučí zavazovat. Negativum je, že špatně zavázané tkaničky se rozvážou a dítě zakopne. Další možností jsou různé přezky. Zde si dávejte pozor na kovové přezky, nejde jen o to, aby na ně Vaše dítě nespadlo, ale i o ostatní děti. Vůbec nechci domýšlet situaci, když jiné dítě spadně na botičku s kovovou přezkou Vašeho dítěte. 


15. Rada: Má být stélka v dětských botičkách anatomicky tvarovaná (s podporou klenby)? Pokud má Vaše dítě zdravé chodidlo, anatomické tvarovaní v podobě podpory klenby nepotřebuje. Dětské chodidlo má asi do 4 let tukový polštářek, který klenbu podporuje. Neuděláte ale chybu pokud zvolíte stélku, která má jen měkkou výztuž ve střední vnitřní části, která se pod dosednutí chodidla plnou vahou zmáčkne a zbyde jen nepatrné vyvýšení. S takovými stélkami se můžete setkat například u české firmy Fare, slovenské Rak, chorvatské Froddo, ale i dánské Bundgaard. I když dvě poslední firmy nemají stélky tak pružné a měkké. Pokud Vaše dítě má nějakou vrozenou nebo získanou deformaci klenby chodidla, rozhodně se poraďte s Vaším pediatrem. Propadlou klenbu zaregistrujete velmi snadno, stačí se podívat zezadu dítěte na jeho paty, pokud výrazně vybočují z osy celé nožičky, nečekejte a běžte k pediatrovi. Ten Vás nejspíše doporučí ortopedovi, od kterého dostanete předepsané ortopedické vložky. Záleží ale na věku dítěte. Můj syn je dostal až kolem druhého roku, i když jeho propadlá klenba byla znatelná po prvním roce. V takovém případě alespoň volte první nebo i další botičky, které mají znatelnou podporu klenby. Určitě si nechte poradit i v obchodě se zdravotní obuví (často dostupnou ve vybraných lékárnách). Více o deformitách se dočtete například na Veselé Tkaničce.

 

Milé maminky, pokud jste se prokousaly až sem a máte ještě pochybnosti, zda vyberete správné první botičky, mohu Vás ujistit, že časem budete schopné nakupovat další páry dětských botiček dokonce i na internetu v e-shopech, a to nejen s lehkostí, s přehledem, ale i s předstihem.

A jaké máte zkušenosti s koupí prvních botiček Vy? Znáte značku, která by stála za zmínku a s kterou jste spokojené?