Princezniny střevíčky a šaty

05.01.2018

Milé maminky, jak už z mých příspěvků víte, moc ráda řeším, vybírám a hodnotím dětské botičky. S příchodem nového roku a začátkem povánočních slev, jsem hodila za hlavu má novoroční předsevzetí, a raději jsem odpočinkově začala přemýšlet, jaké botičky pořídit mým dětem na jaro/léto 2018. Mé oblíbené značky jsou jednoznačně kvalitní dánská obuv od firmy Ecco a bisgaard.


Zatímco Ecco žádné "sneak preview" kolekce na jaro/léto 2018 pro menší děti ještě neukázalo, bisgaard firma rozhodně nezahálela a už poodkryla novou kolekci na toto oblíbené období. Lákadlo, jak botičky budou vypadat, najdete na Instagramu firmy nebo částečně i na jejich e-shopu. Těším se, až tyhle elegantní botičky budou dostupné, protože mne naprosto svým vzhledem nadchly (kromě té kovové přezky). Pro holčičky, které rády oblíkáte jako princezny, jsou opravdu úžasné (jen doufám, že nebude úžasná i jejich cena).

Nová kolekce firmy bisgaard na jaro/léto 2018 je poodkryta.


Nicméně v tomto novoročním přemýšlení a princeznovském opojení jsem se zamyslela nad tím, jaké botičky vlastně nosí britská princezna Charlotte. Všechny víme, že vévodkyně z Cambridge, Kate je ve všem dokonalá, vyznává nenucenou eleganci a nejedna maminka by ráda nosila to samé, včetně vysokých podpadků, které Kate umí nosit s tak neuvěřitelným sebevědomím. O tom ostatně vypovídají nanávratně a beznadějně vyprodané nebo na velmi dlouho nedostupné kousky oblečení a bot, které na sebe Kate vezme. Kate je známá tím, že zůstává věrná britské tradici, britským návrhářům anebo podporuje menší evropské firmy, které dělají ruční a kvalitní práci. Už jste jistě slyšely o tom, když minulý rok vydala své podařené foto princezny Charlotte (k jejím prvním narozeninám) s bledě modrými šatičkami. Jakmile byla identifikována firma, která vyrobila šatičky princezny, objednávky maminek z celého světa málem strhly dělnice z kůže. Nepocházely totiž z tradičního řetězce, ale byly ručně šité v jedné "malé" španělské dílně značky m&h. Tato firma se specializuje na miminka a malé děti do tří let. Bohužel stejné šatičky už nesežete, ale mohly by se Vám líbit jiné z této dílny, které jsou také nádherné a v podobném princeznovaském stylu. Dostanete je za něco málo přes 30 eur a firma zasílá i do ČR.

Princezna Charlotte nosí často šatičky od španělské firmy m&h.


Při zveřejnění tradičního vánočního pohledu rodiny Kate a Williama, nemohla jsem si nevšimnout (kromě toho médii omílaného nedostatku, že Kate záhadně schovává svou pravou ruku), jaké botičky Kate princezně Charlotte vybrala. V tomto případě ji obula do botiček za necelých 30 eur ze španělské dílny, ano opět španělské, značky Doña Carmen (bohužel, tato firma do ČR zásilky neposílá, ale například do Německa ano). Jedná se o modré a celokožené botičky s kulatou špičkou, s nepatrnou podporou klenby a měkkou stélkou, s jedním páskem zakončeným kovou přezkou, zvané "Mercedite Suela" Mary-Jane styl a syntetickou podrážkou. Zajímavé je, že tento styl a barvu botiček nosila už Charlotte v létě 2016, a pak o jistě číslo větší v létě 2017, které se objevily i na zmíněném vánočním pohledu (očividně pohled vznikl dříve než na Vánoce). Tento styl botiček je velmi nenucený a jednoduchý. Nakonec posuďte vzhled botiček samy na stránkách obchodu. Vypadá to, že Kate si je velmi oblíbila, protože úplně stejné botičky, jen v červené barvě, princezna Charlotte nosila také minulý rok v létě. A média hypotetizovala, že se Kate nejspíše inspirovala u prince Harryho, který prý ten samý styl nosil v roce 1986.

Pro mne, zastánkyni tradičního evropského pravidla kotníčkového dětského střihu, je ale neuvěřitelné, že všechny tyto zmíněné botičky jsou nekotníčkové. I když jsem dohledala další botičky, které Charlotte nosila při prvních krůčcích, světe div se, také nebyly kotníčkové a opatek nevypadal příliš vyztužený. Pokud jste zvědavé, jedná se o celokožené "pre-walker" botičky styl Emma (cena kolem 29 liber) od anglické firmy Early Days, která má více jak šedesátiletou tradici. Jen na ojedinělé případy (styl Charles) tato firma vyrábí celokožené, ale pouze nekotníčkové dětské botičky.

Kate vybírá princezně Charlotte nekotníčkové botičky od španělské firmy Doña Carmen.


Z tohoto mého, pro mne překvapivého objevu mi tedy vyplývá, že se buď jedná o britskou ostrovní nedozíravost nebo naši česko-evropskou předpojatost s kotníčkovou dětskou obuví. Co je tedy zdravé, co je pro dětskou nožičku/chodidlo správné? Myslím, že nám v tomto směru naši ortopedové dluží vysvětlení, jak se to tedy s tou kotníčkovou dětskou obuví vlastně má, a proč jejich ostrovní kolegové (alespoň ti, kteří britské královské rodině radí) toto pravidlo nezastávají.