Našich 14 baby essentials | INSPIRACE

14.02.2018

Když jsem čekala Honzíka, mé první dítě, nakoupila jsem nepřeberné množství věcí pro miminko. Ty zahrnovaly různou kosmetiku, oblečení a miminkovské vybavení včetně nábytku. S příchodem Honzíka jsem ale zjistila, že většina věcí nebyla nakonec nutná (asi nejvíce kosmetika), protože jsme je kolikrát nepoužili. A většina oblečení nebyla vhodná.

To mne ispirovalo k sepsání seznamu našich baby essentials, 14ti nejdůležitějších věcí, které jsme opravdu potřebovali a bez čeho jsme se po narození Honzíka i Elly neobešli. Třeba se Vám tento seznam a postřehy/doporučení budou hodit. Čekání miminka je krásné období, ale je zbytečné nechat se strhnout dnešním marketingem miminkovských produktů, kterých je neuvěřitelné množstí. Stačí mít jasný plán, co je potřeba a zálohový plán, co je možné dokoupit dodatečně. Neutrácejte zbytečně.

Čekání miminka je krásné období, ale je zbytečné nechat se strhnout dnešním marketingem miminkovských produktů, kterých je neuvěřitelné množstí. Stačí mít jasný plán, co je potřeba a zálohový plán, co je možné dokoupit dodatečně. Neutrácejte zbytečně.


 • 1. KNIHA O TĚHOTENSTVÍ A DÍTĚTI

Během prvního těhotenství, jsem se o tomto požehnaném stavu chtěla co nejvíce dozvědět. Hledala knihu, která nebude přeložená z angličtiny nebo z jiného jazyka, ale bude od českého autora a bude dostatečně reálně odrážet, jak je to s těhotenstvím, porodem a starostí o dítě v našich českých kotlinách. V tomto kotextu mne nadchla Kniha o těhotenství a dítěti od našeho předního porodníka Antonína Pařízka, který velmi realisticky a autenticky popisuje plánované rodičovství, otěhotnění, průběh těhotenství, čemu se vyhnout, na co si dát pozor, ale dále také vývoj plodu s obrázky opravdových lidských embrií v jednotlivých týdnech, jak se o sebe starat během těhotenství, jaké léky nebo doplňky (ne)používat nebo kterým se vyhnout podle trimestrů. Obrázky porodu v této knize jsou velmi autentické (některé opravdu jen pro silnější nátury). Kniha se dále pak věnuje novorozenci a jeho vývoji, kojení, šestinedělí a problémy s tím spojené až po vývoj batolátka do dvou let dítěte. Kniha obsahuje i část první pomoc miminku, batoleti nebo větším dětem, očkování a další. Tato kniha byla mým spolehlivým průvodcem, mou biblí během těhotenství a často se k ní při nejasnostech ráda vracím. Mohu Vám ji jen vřele doporučit.


 • 2. MOBILNÍ KOLÉBKA/VOZÍČEK

Tento vynález je k nezaplacení, ať už máte ložnici v patře nebo na stejné úrovni v bytě s ložnicí. Miminko si tak krásně převezete nebo přenesete kam potřebujete. Máte tak miminko neustále na očích a volné ruce. V klidu můžete vařit aniž byste se stresovali, zda Vaše chůvička opravdu funguje.

Používali jsme asi do 7-8 měsíců, dokud si obě děti nezačali sedat a zvedat. Alterntivou může být houpátko, ale to mne neoslovilo, protože je příliš u země, kde je chladněji a prach. A pro dítě na spaní není nejvhodnější. Navíc v něm dítě nemůžete jednoduše převážet. Díky pojízdné kolébce máte svou určitou flexibilitu. Můžete si ji dovézt třeba i do koupelny, aniž byste dítě vzbudili.


 • 3. BABYBAY POSTÝLKA

Tato postýlka od firmy babybay, která se připevní přímo na manželskou postel, byla jedna z našich nejlepších investic. Mimochodem jsou varianty, které můžete připevnit i na tzv. boxspring postel. Stejně tak není problém ji připevnit na Malm postele z Ikey, které mají kolem 8,5 cm široký rám! Můžete volit různou šířku postýlky, a to standard (šířka 45 cm) nebo maxi (šířka 55 cm). Ta druhá varianta je vhodná i pro dvojčata. Mezi miminkem a Vámi tak nemáte žádné špršle postýlky a dítě má pocit, že leží s Vámi v posteli. Vy ale máte i tak svůj prostor. Pokud kojíte, nemusíte v noci vstávat, jen si dítě přisunete k sobě. Ella se například navíc naučila válet sudy, když měla hlad. Přivalila se na kojení a zase odvalila zpět k sobě. Je to i vhodná varianta, pokud jste například po císařském řezu, protože si ušetříte zbytečné vstávání. Pokud byste měli mít atypickou postel, je možné zakoupit i spojovník mezi postýlkou a postelí, v případě, že by mezi nimi vznikla mezera. Navíc lze dokoupit kolečka a postranní část, která z této postýlky udělá pojízdnou postýlku/vozík.

Matraci jsme zvolili od rakouské firmy Träumeland. Zde jsme zakoupili i viskoelastický klín, který zajistí zvýšenou polohu miminka a perfektně se mu přizpůsobí. Oceníte zvláště pokud Vám miminko hodně ublinkává. Tato firma se specializuje výhradně na matrace, polšáře na kojení a podobné hezké věci pro miminka a děti. Máte-li miminko, které má tendenci ležet hlavičkou na jedné straně, existuje polštář, který by měl polohu hlavičku miminka korigovat. Hlavička miminka je měkká a snadno náchylná k deformitám. To se týká přávě jedné zafixované polohy, kterou některá miminka preferují. V takovém případě je nutná fyzioterapie na rozhýbání, ale korigující polštář může tuto snahu jen podpořit.


 • 4. PŘEBALOVACÍ PULT

S Honzíkem jsme nejprve koupili přebalovací pult z Ikey, který se dal používat do cca 4 měsíců. Pak nám z něho Honzík vyrostl. V té době jsem si ale uvědomila, že přebalovací pul v ložnici, v chladnější místnosti, kde spí miminko, není vůbec vhodný. Nesčetněkrát se mi při přebalování Honzík počůral zimou (v místnosti bylo kolem 19-20 stupňů!). Nad přebalovací pult jsme nechtěli montovat teplomet pro miminka, a tak jsem hledala jinou možnost a našla přebalovací pult, který se dá nasadit na vanu v koupelně. Pro nás opět jedna z nejlepších investic, protože při přebalování je tím pádem hned dostupná teplá voda z kohoutku na opláchutí  i namočení špinavého oblečení. Navíc koupelna se dá pěkně vytopit a přebalování tak je v teplé místnosti se snadnou termoregulací. Pokud máte v koupelně ještě navíc sprchový kout, tak je vše naprosto ideální, protože Vám pult na vaně nebude překážet při Vašem mytí. Nicméně přebalovací pult se dá z vany sundat a opět bez problému nandat.


 • 5. MIMI OBLEČENÍ/VELIKOST

Pokud řešíte jakou velikost oblečení miminku pořídit, tak začněte rovnou na 56/62 nebo i 62. Jen v případě, že jste s manželem malého vzrůstu, můžete dát i 56. Honzíkovi jsem v nevědomosti koupila body o velikosti 50 a mám ho teď na památku. Nikdy ho nenosil, protože pro něj bylo příliš malé. Pokud můžete ze začátku volte body zavinovací, přes hlavu jsou vhodnější až od 4-6 měsíce, kdy máte s miminkem praxi a přetahování přes hlavičku není problém.

Vyvarujte se také v prvních měsících kalhotám, které mají těsnou gumu kolem bříška. Pro miminko to není vůbec vhodné, kvůli hojení pupíčku a kvůli možnému tlačení na bříško. Počítejte s tím, že pokud nekupujete dupačky, ale svršek a kalhoty zvlášť, kupujte rovnou kalhoty o velikost větší než svršek. Miminka mají rády velká bříška a jsou nerada, když je kromě nahromaděného vzduchu ve střevech ještě k tomu tlačí guma od kalhotek. Podobné je to s čepičkou, kupte si rovnou o číslo větší, abyste ji snadno nandavali.

Kupujete-li zimní overal, také počítejte s velikostí o číslo nebo i dvě navíc. Jinak dítě do overalu nenasoukáte. Zimní oblečení dá rodičům při oblékání zabrat. U letního moc neřešíte, ale v zimně se zaručeně zapotíte.


 • 6. ZAVINOVAČKA, RYCHLOZAVINOVAČKA a FUSAK

Ať už ji použijete do postýlky, kolébky nebo do kočárku, vždy je to šikovné řešení, jak miminku vytvořit teplý pelíšek. U nás jsme měli rozděleno, jaká zavinovačka se používala do postýlky a která do pojízdné kolébky. Na ven jsme v zimě nasadili teplý fusak. Je to ideální varianta, kdy miminko s teplou čepičkou, případně šálkou, dáte do fusaku tak, jak je oblečené doma a dál neřešíte složité oblečení. Máte-li ale overal, který jste dostali nebo už koupili, dá se kombinovat i se zavinovačkou nebo dekou podle toho, jaká je venku zima. Jen počítejte s tím, že v poradně při prohlídkách budete vedle body, dupaček/kalhotek ještě navíc svlékat a oblékat overal. Podobné platí pro dětskou autosedačku.


 • 7. AUTOSEDČKA/VAJÍČKO

Do auta, z porodnice naprosté MUST HAVE. Kupujte, aby Vám autosedačka vydržela alepoň do jednoho roku dítěte. Sledujte testy, které každý rok vyhodnotí jednu z nejlepších sedaček. Počítejte, že autosedačka je nejbezpečnější, když je upevněná na izofixu. Každé novější auto tyto izofix úchyty má, jsou součástí karosérie, takže s nárazem se nemohou, pokud je autosedačka správně zacvaklá, uvolnit narozdíl při vázání autosedačky pouze pásem. V jedné studii se ukazovalo, že 80% rodičů dětskou autosedačku váže do pásů naprosto špatně. Navíc si uvědomte, že dítě bude v jeho první autosedačce sedět proti směru jízdy a že je dobré pořídit zpětné zrcátko, kterým při jízdě můžete miminko sledovat. Na zadní sedačce je nejbezpečnější místo pro miminko. Pokud si neodpustíte, že musíte mít miminko na sedačce spolujezdce, nebo jedete delší trasu, nezapomeňte deaktivovat airbag a volte raději izofix úchyty než pás.

Maxi Cosi

Britax Römer


 • 8. KOČÁREK KOMBI

Vybíráte-li svůj první kočárek, volte kombi, kdy vaničku časem nahradíte sport sedačkou. Nenechte se ale unést kosmo designem, který je sice velmi skladný, ale nic nepobere. Počítejte, že vanička by měla mít více než 75cm délky, protože dítě Vám rychle vyroste, ale přesto bude pravděpodobně v kočárku ještě ležet ve svých 8 měsících. Nemá cenu kupovat super skladný, ale malý, a pak přecházet příliš rychle na sport sedačku/kárku. Myslete na záda Vašeho miminka/batolátka. Naše vanička měla 90cm! A byla jsem za to velmi ráda. Pokud plánujete chodit s kočárkem na nákupy, dávejte pozor na velikost a možné zatěžkání spodního koše/prostoru.

Volte kočárek, který je dobře odpružený, zvlášť do terénu. Nicméně i ve městě na kostkách se miminko pěkně vytřese, pokud nezvolíte správné odpružení. To se týká zejména, pokud volíte přední kolečka rotující. Opět, aby byly otočné, může být kompromitováno jejich odpružení. Lepší odpružení mají kočárky s kolama, která jsou nafukovací. Jen je více práce pro rodiče s jejich údržbou. Existují varianty, kdy si vyberete i nenafukovací, přesto relativně dobře odpružené.

Pokud si teprve vybíráte, dívejte se i na testy kočárků. Je až zarážející, kolik jich neplní normy a jsou pro děti nevhodné. Kupujte u renomovaných firem, kde dostanete nejméně dvouletou záruku.


 • 9. ŠÁTEK NA NOŠENÍ MIMINKA NEBO NOSÍTKO

S prvním dítětem jsem byla zásadně proti nošení, ale z víceméně donucení/nutnosti jsem si pořídila nosítko v Honzíkovo 7 měsících. Nosítko bylo od známé firmy Manduca. Většinou jsem ho používala na doma, když jsem potřebovala s Honzíkem vyjít ven nebo dojít do druhého patra a nemoha jsem Honzíka nechat samotného.

Vázací šátek jsem si pořídila opět až z nutnosti, a to teprve s Ellou. Jednalo se o elastický šátek od té samé firmy Manduca, který byl asi do 8-9 kil. Ella trpěla na nadýmání a nemohla kolikrát usnout, s šátkem a kolmou polohou v šátku mi vždy v pohodě usnula a já ji jen přenesla do postýlky. Navíc mi šátek umožnil větší mobilitu s miminkem. Šátky existují elastické a neelastické, ale obě možnosti se složitě vázají, takže budete při jeho koupi potřebovat pomoc. Někoho, kdo ví, jak se šátek bezpečně a správně váže. Většinou jsou to samy majitelky obchodů, které se na tyto šátky specializují. Nikdy se to neučte sama. Je plno videí na youtube, ale opravdu nejlepší je, když Vás zkontroluje a pomůže někdo, kdo ví, co dělá. • 10. KOSMETIKA A TOALETNÍ POTŘEBY PRO MIMINKO

Tak zde jsem měla dojem, že jsem při příchodu našeho prního dítěte vykoupila celou drogérii a použili jsme minimum.

Co butete opravdu pro miminko potřebovat?

 • První jednorázové plenky velikosti 1/2 nebo látkové se setem na nošení
 • Slisovanou vatu ve formě obdélníku na mytí prdelky, intimních partií a podpaží miminka teplou VODOU. Neopužívejte vlhčené ubrousky na domácí použití, ale nechte si je opravdu jen na cestování/do poradny. Vyhnete se tak opruzení v plenkové oblasti. Vlhčené ubrousky nejsou pouze vlhčené vodou.
 • Misku na teplou vodu (pokud nemáte přebalovací pult v koupelně a přímý přístup ke kouhoutku)
 • Olejíček s panthenolem na vyčištění prdelky od smolky a mazlavé stolice, zároveň ošetření začervenalé kůže
 • Kulaté nůžky na nehtíky (stříhejte každý týden, můžete pro jistotu, když miminko usne)
 • Teploměr flexi na měření teploty v prdelce
 • dudlík kupte jeden na bázi silikonu (to jsou ty průhledné, bezbarvé) a nebo na bázi kaučuku (to jsou ty hnědé jen lehce průhledné): miminka většinou preferují ty kaučukové!
 • jemný prací prášek na praní (naším favoritem byl jednoznačně Persil Sensitive MegaPearls)

Co možná (ne)budete pro miminko potřebovat a lze vždy můžete dokoupit (tatínek) až budete z porodnice doma?

 • krém na opruzenou prdelku (pokud nepomůže čistá voda a olejíček)
 • odsávačka při rýmě
 • léky na snížení teploty (paralen nebo ibuprofen) ve formě čípků nebo sirupu Vám předepíše Váš pediatr a poučí o správném používání
 • náplast
 • oční kapky na desinfekci
 • kmínový olej/gel na masírování bříška při bolení bříška
 • suspense na zmírnění plynatosti miminka
 • další vychytávky

Vše ostatní jako jsou krémy na obličej miminka, krémy do zimy proti omrznutí, tělové krémy pro miminko po koupeli, mycí prostředky pro miminka do koupele, jsou naprosto zbytečné. Zvláště pokud má miminko zdravou pokožku, nenecháváte ho máčet ve vodě příliš dlouho a příliš často. Dnes není nutné mýt každý den. Pokud se Vám pokožka miminka nejeví zdravá, je suchá nebo podrážděná, je možné, že máte příliš chlorovanou vodu nebo má miminko kožní onemocnění (atopický ekzém apod.).

Miminko by se mělo koupat do cca jednoho roku jen v čisté vodě. To platí i pro vlásky, protože se nemastí! Od doby, kdy už samo leze a začíná si špinit ručičky a obličej, tak volte jemné pěnové mýdlo, které je většinou vhodné na ruce i na obličej a později i na vlásky. Pokud má miminko zdravou pokožku není třeba ještě dodávat zbytečnou kosmetiku. I přírodní kosmetika není bez chemie!


 • 11. STERILIZÁTOR NA LAHVIČKY

I když budete kojit, je možné, že se dostanete do situace, že Vaše mléko nebude miminku stačit a budete muset přidávat umělé. Nebo si budete chtít zamrazit zásobu mléka do lahviček. Není to problém, jen počítejte, že lahvičky musíte správně mýt a pak sterilizovat. Pokud mléko nemáte, sterilizátor je skoro nutnost nebo alespoň velké ulehčení, které využijete i při příkrmech nebo na sterilizaci dudlíků, odsávačky a pod. My máme sterilizátor od značky Philips AVENT.


 • 12. ODSÁVAČKA NA MATEŘSKÉ MLÉKO

V případě, že kojíte, je odsávačka správná investice. Ušetří Vám čas s pracným manuálním odstříkáváním (to snad už v dnešní době ani nedělá) . Hodí se Vám nejen pokud máte příliš mléka, ale i v době, kdy Vaše miminko nebude chtít dočasně pít a mléko se Vám bude hromadit. Předejdete tak možnému zanícení a infekci prsou odsátím mléka.


 • 13. VANIČKA NEBO KYBLÍK a TEPLOMĚR

Vaničku (kyblík jsem nechtěla) jsme použili až později, protože jsme obě děti nejdříve koupali v umyvadle. Záleží, jaké umyvadlo máte. Důležité je, aby nepřekážel kohoutek a umyvadlo bylo dostatečně hluboké. Teplotu vody je nejlépe měřit s teploměrem do vaničky, kde je udáno, kdy je teplota optimální pro koupel. Miminko můžete koupat bez problémů, jakmile se zahojí pupíček. To ale může trvat i tři týdny a miminko po tu dobu musíte mýt velmi opatrně. Můžete ho jen jakoby v pololeže posadit prdelkou do mělké vody a opláchnout. Proto před zahojením pupíčku dávejte pozor, aby se voda k pupíčku nedostala a nezačal případně mokvat. Po zahojení pupíčku a pro zpříjemnění koupele je někdy dobré namočit jednu látkovku a překrýt jí miminko, samozřejmě kromě hlavičky a obličeje, a použít jí na mytí. Látkovka dodá miminku známý pocit jako v děloze, pocit bezpečí. Dávejte pozor, aby látkovka nevychladla. Začínejte miminko mít vždy od obličeje a před koupelí nezapomeňte očistit zadeček (pokud je plenka plná). Koupání by nemělo být déle než 5 minut a koupelna by měla být vyhřátá. Před koupelí miminko jen lehce nakrmte, aby nemělo hlad, ale aby zároveň neublinkávalo. Po koupeli pak můžete plně dosytit a ukolébat až k usnutí.


 • 14. OSUŠKA, RUČNÍKY a LÁTKOVÉ PLENKY

 • Rozhodně byste měli pořídit miminku osušku po koupání a ručníky, které budou jen jeho. Budete je stejně prát odděleně od vašich. Vyhněte se používání vašich ručníků. Látkové plenky (bavlněné nebo bambusové) jsou vhodné na ublinkávání nebo jen jako přehoz přes rameno, když budete miminko nosit. Žínky můžete koupit, ale nemusíte. Do vody stačí právě látkovka, kterou miminko také omyjete. Po koupeli plenku nechte vyprat. U žínky je riziko, že než v koupelně uschne, spíše se v ní nahromadí baktérie a pak je zpětně budete otírat na miminko. Pokud chcete žínky, tak rozdělte jednu na obličej a druhou na tělíčko.


Bez jakých jiných baby essentials jste se neobešli Vy?