Zaměřeno na zimní botičky

21.12.2017

Nevíte, jak a jaké zimní botičky vybrat? Nesmutněte, výběr zimních botiček je snad ten nejnáročnější a nejdražší, protože zimní botičky musí splňovat několik parametrů. V potaz se musí brát zdravotní stránka dětské nožičky/chodidla, tak funkční vlastnosti zimních botiček, aby ochránily dětské nožičky před zimou.


1. Rada: Jaké parametry by zimní botičky měly splňovat? Zimní botičky by měly být dostatečně teplé, nepromokavé, přesto by měly dýchat, a zároveň pohodlné, ohebné a odlehčené. Nezapomínejte na vyztuženou patu, prostor na prstíky, vyjímatelnou stélku a hrubší vzor zimní podrážky. Pokud vybíráte úplně první, nejprvnější zimní botičky, řiďte se i radami, které jsem uvedla v předešlém příspěvku, jak na první botičky. Z mého pohledu vlastnosti, které by zimní botičky měly mít, jsou skoro neslučitelné, ale věřte, že ideální zimní botičky existují. Ať už se vydáte do obchodu nebo objednáte přes internet (ne u prvních botiček!), nemělo by Vás překvapit, že většina zimních bot bude těžkých, neohebných, a ne vždy budou splňovat parametr nepromokavosti. Certifikát Žirafa nebo jiný certifikát o zdravotní nezávadnosti podle regulí EU je samozřejmost.


2. Rada: Jaký druh zimních botiček zvolit pro nejmenší děti do města? Setkala jsem se s poučkami, že záleží, zda se botičky budou používané ve městě nebo na svahu. Ve městě se nějakým záhadným způsobem předpokládá, že zima je mírnější a také sušší, a že tím pádem stačí kvalitní kožené zimní botičky, které budou dobře impregnované. Na tohle ale můžete u nejmenších dětí klidně zapomenout, protože má zkušenost ve městě je právě naopak. V zimě buď sněží nebo mrholí, teploty se pohybují většinou nad nulou, takže je neustále mokro s nesčetnými kalužemi a plískanicemi, výjimečně mrzne a je sucho. A i při takových slunných dnech najdete nějakou tu kaluž nebo zbytky sněhu. Věřte, že pokud ji neobjevíte Vy, objeví ji Vaše malá ratolest, která se zatetelí štěstím, že si bude moci zaskákat v kaluži nebo vyválet ve špinavém sněhu. Takže má rada zní, pro nejmenší děti rozhodně volte zimní botičky, které jsou nepromokavé s kvalitní membránou Gore-Tex. O klasických kožených si nechte zdát nebo o nich uvažujte jen pro větší slečny (záměrně vynechávám chlapce), které už nejsou magnetizovány kalužemi a zbytky sněhu.


3. Rada: Jakou značku zimních botiček zvolit? Stejně jako platí pro ostatní botičky pro jiné roční období, mělo by se jednat o renomovanou firmu, která splňuje požadované EU zdravotní nezávadnosti. Zimních botiček najdete v obchodech i na internetu neuvěřitelné množství, nicméně, nebyla bych to já, abych Vám nedoporučila zimní botičky, s kterými jsem velmi spokojená.

Můj tip: Naším naprostým favoritem jsou zimní botičky od dánské firmy Ecco. Pokud se jedná o koupi úplně prvních botiček, pro tuto událost výborně splňují veškeré požadavky zimní botičky typu Biom Lite Infant. Jsou velmi ohebné, kotníčkovém, zateplené a lehké. Lehce se ostatně i nazouvají a mají snadné zapínáním na dvojí suchý zip. V kombinací s oteplovačkami nebo lyžařskými kalhotami, které mají dole gumičku a překrývají vršek botiček (aby do nich nepadal sníh), máte vyhráno. Pro větší děti pak mohu vřele doporučit vyšší variantu Biom Lite Infants. Na podobném principu jsou pak založené Ecco Biom Hike Infant anebo Snowride a Snowboarder. Tyto uvedené zimní botičky jsou už o něco vyšší, takže se hodí i do hlubšího sněhu nebo do terénu a doporučuji až pro děti, které stabilně chodí. Samozřejmostí těchto botiček je kvalitní Gore-Tex membrána nebo termoizolační stélka. Na Ecco botičkách mne baví, že jsou vždy ohebné a kvalitní, ale se tady nerozplývala jen nad firmou Ecco, zde jsou další možnosti. Moc hezké, ale i lehké a relativně ohebné zimní botičky vyrábí rakouská firma Superfit, německá Ricosta nebo chorvatská firma Froddo. Nicméně zimní botičky od poslední firmy jsou poněkud tvrdé a těžší. Další je pak italská firma Primigi, která vyrábí relativně lehké, ohebné a praktické zimní botičky. Ale pozor, i u této firmy najdete vyjímky, které potvrzují pravidlo. Jistě narazíte i na jiné zajímavé značky, u nás k dostání od české firmy Fare nebo slovenské firmy Rak. Nicméně nezapomínejte na zmíněné parametry, které by zimní botičky měly splňovat (ad 1. Rada a předchozí příspěvek První botičky a jak je vybrat).

Ecco Biom Lite

Ecco Biom Hike

Froddo

Superfit


4. Rada: Z jakého materiálu by měly být zimní botičky na běžné nošení vyrobeny? Je fajn zůstat u kůže či mixu a její kombinace se zatepleným vnitřkem s textilem (pro přechodné období) nebo s fleecem/kožíškem. Pokud narazíte na zimní botičky s přírodní vlnou ve formě kožíšku bezva, jen dávejte pozor na vnějšek botičky, aby měl voděodolnou membránu. Jinak po neplánovaném koupání v kaluži budete kožíšek sušit. Kromě kvalitního Gore-Texu existují i jiné membrány na podobné bázi, takže se můžete setkat s jinými názvy membrán, které většinou končí na Tex. Označení je patrné hned na botičce, zda takovou membránou botička disponuje. Pamatujte, že pořád je mít lepší nějaký Tex než žádný.


5. Rada: Jaké botičky zvolit do sněhu? Zde můžete zůstat u zimních botiček s kvalitní nepromokavou membránou Gore-Tex (či Tex) a termoizolační stélkou. Anebo můžete pořídit druhý pár zimních botiček, a to sněhulí. Pokud sněhule nedisponují termoizolační stélkou, dokupte si jí. Populární sněhule u nás jsou od polské značky Demar nebo české firmy Fare. Na podobné notě, navíc s přátelskou filozofií k přírodě, se pohybují sněhule od kanadské firmy Kamik. V porovnání se sněhulemi, ať už blikacími nebo normálními, z potravinového řetězce Lidl, jsou značky Demar, Fare a Kamik mnohem flexibilnější a lehčí. U sněhulí jen dbejte, aby měly dostatečně vyztužení opatek a děti v nich nešmajdaly. Stejně by jim v nich neměla noha volně klouzat.

Demar

Kamik


6. Rada: Jakou velikost zimních botiček vybrat? Zde jsou tendence volit větší velikost, aby se vešla ještě tlustá ponožka. Pokud ale máte kvalitní botičky, které mají kvalitní voděodolnou membránu a pokud ještě disponují termoizolační stélkou, rozhodně nekupujte o číslo větší. Nebudou tak dobře sedět a dítě v nich bude spíše zakopávat. Maximální nadměrek by měl být 1,5 cm u větších dětí a u nejmenších kolem 1,2 cm. První zimní botičky by měly mít nadměrek 1 cm. Jak změřit chodidlo Vašeho robátka či co je to nadměrek, najdete v mém příspěvku, jak na první botičky.


7. Rada: Bude stačit jeden pár zimních botiček na jednu sezonu? Tak tohle je sen většiny maminek, ale bohužel to tak většinou není. U nejmenších dětí počítejte spíše s dvěma páry (tedy dvě velikosti), u větších dětí (od 3-4 let) můžete mít štěstí a trefit se jen do jednoho páru. Pokud Vaše dítě chodí do školky, je dobré mít vedle kvalitních zimních botiček druhý pár ve formě sněhulí.


8. Rada: Kolik kvalitní zimní botičky stojí? Počítejte, že kvalitní zimní botičky jsou z pravidla nejdražší ze všech botiček a mohou se klidně vyšplhat i přes 2000 Kč. Pokud se ale strefíte zrovna do výprodeje, je možné koupit botičky i kolem 1000 Kč. Roli hraje samozřejmě značka. Sněhule zpravidla pořídíte kolem 700 Kč, ale kvalitní Vás vyjdou i na 2000 Kč.


9. Rada: Jaké zapínání by měly zimní botičky mít? Asi nejjednodušší a nejpraktičtější jsou suché zipy. Bezpochyby, zvláště pak při vyšším nártu volte dvojí suchý zip, a to jeden přes nárt, druhý přes kotníky. Tkaničky jsou také ok. Viděla jsem i plno rychlovázacích flexitkaniček, zde si ale dávejte pozor, zda netvoří jen ozdobu botičky, lépe je, když mají i upevňovací funkci pro chodidlo dítěte. Na klasický zip u zimních botiček pro nejmenší raději zapomeňte, a pokud ho přece jen preferujete, volte v kombinaci s tkaničkami. Snadněji tak chodidlo v botičce zafixujete.


A jakou značku máte v oblibě Vy?