Indická plátýnka | Názor

03.01.2018

Nedávno jsem se na jednom blogu dočetla, že Indky při menstruaci nepoužívají vložky, protože dokážou kontrolovat svou menstruaci. Jakýmsi způsobem jsou v lepším spojení se svým vlastním tělem než my evropské ženy. Byl tam dokonce i vyzkoušený návod, že pokud se do takového spojení se svým vlastním tělem dostanete, že Vám bude stačit slipová vložka anebo ji nebudete potřebovat vůbec a budete menstruovat bezbolestně. Stejně jako Indky. A že je to prý super. Lákavá představa? Zdá se, že ano, protože příspěvek měl docela dost "like-ů".

Jak je možné, že v dnešní internetové době vznikne takový nedoložený výmysl. Nebo spíše nesmysl, který se nemá, o co opřít. Toto téma bylo rozhodně na přetřes mezi dalšími lidmi ve světě, protože se došlo k závěru, že je to vlastně ponížení Indek, když se vůbec rozebírá jejich intimní ubohá hygiena a stejně tak indického systému, který dodnes nebyl schopný vložky pro ženy zařídit. Stačí se přitom jen zamyslet, proč asi v Indii ženy vložky nepoužívají. V Indii je totiž neuvěřitelný počet lidí (přes 1,3 miliardy), neuvěřitelná chudoba a rozkastování Indů na bohaté, chudé a ty mezi nimi. V Indii vložky podléhají větší dani než třeba barva na tradiční zkrášlení a pomalování těla, jsou v poměru k ostatním potravinám drahé a jsou víceméně i nedostupné. Proto místo vložek Indky používají kusy látky, indická plátýnka, které vyperou a znovu použijí. Některé ale používají i listí, zbytky suché trávy nebo dokonce popel. Navíc během menstruace jsou v neosvícených částech Indie považovány za nečisté, jsou donucené uchýlit se do ústraní, nezřídka mimo děti, mimo manžela. Během menstruace je na nich jakési stigma, které porovnávají v chudších a nevzdělaných částech Indie k černé magii. Vícerázové vložky tedy nemají šanci ani pořádně vysušit na slunci, takže tyto jsou i nositely nechtěných infekcí. Podle statistik jen asi 12% Indek používá klasické vložky (asi jedna Indka z deseti).

Devět z deseti Indek při menstruaci používá místo hygienických vložek kousky látky, listí nebo popel.

Stejně tak jako se u nás postupně rozšířil tampón, v Indii se pomalu šíří použití hygienických vložek. Není to nic neobvyklého, protože i naše babičky nejdříve používaly kusy látky, které musely prát a vyměňovat. Pro Indky s postupnou emancipací je a bude hygienická vložka stejně lákavá představa jako kdysi pro naše babičky. A nemůžu se ubránit dojmu, že je to stejně lákavá představa jako před pár lety nové papírové jednorázové plenky pro miminka, které dnešní maminky nemusí prát a ani se tak trápit, že jejich dítko ještě ve dvou letech nechodí na nočník. Jediné, co nás může štvát je vyprodukovaný odpad z těch papírových plenek a vložek, který není malý. Ale i to se dá řešit, některé firmy už si na to posvítily a nabízejí servis, který plenky odváží a recykluje. Bereme-li v potaz, že v celé Evropě žije asi něco kolem 700 miliónů obyvatel (o 600 miliónů méně než v Indii), asi si dovedete představit, že s rozšířením vložek a papírových plenek v přelidněné Indii bude nutné zavést rovnou i jejich recyklaci, jinak se z Indii stane v budoucnosti ještě větší odpadiště než je tam možné na některých místech nalézt dnes.

Oceňuji tedy snahu některých dnešních žen o přiblížení nás evropských žen, pracovně vytížených a nevyspalých matek na mateřské nebo rodičovské dovolené, tímto bezvložkovým přístupem zpět k přírodě. Souhlasím, že přírodu a životní prostředí bychom rozhodně neměli přetěžovat. Naopak, měli bychom ji chránit. Nicméně v tomto případě mi takovýto bezvložkový výmysl přijde vysloveně mimo mísu, a proto velmi ráda zůstanu u aktuálních hygienických produktů. Jsem totiž vděčná za to, že nežiji před sto nebo více lety a díky emancipovaným ženám mohu jít svobodně (bez dohledu muže) s dětmi na dětské hřiště v kalhotách bez krynolín a triku bez korzetu a nemusím se bát, že budu značit svůj odchod na každém rohu červenou barvou nebo zběsile hledat záchod. Nedej Bože, abych se musela na pár dní vzdát svých dětí za účelem odpočinutí nebo snad i měsíčního prokletí.

Až budete opět číst nějakou tu osvícenou ženu, která se chce vrátit zpět k přírodě, zamyslete se, zda to není krok zpět k primitivnosti, k podřízení a ženské nesvéprávnosti. Pravda totiž je, že Indky opravdu menstruují bez hygienických vložek, ale ne proto, že by měly snad blíže ke svému tělu, měly posílenější pánevní dno, ale že jednoduše musí, a ty ženy v Indii ještě nějakou dobu budou muset, než si dovolí koupit vynález zvaný hygienická vložka. A víte proč? Protože Indky, které byly vyslané do Evropy za vzděláním bohatou rodinou z nejvyšších kast, používají to samé, co my evropské ženy a stejně tak pro jejich miminka kupují normální papírové plenky. A musím podotknout, že bych se ani nedivila, že si při koupi jednoho balení Pampers v duchu přejí, aby darovaná vakcína putovala právě do jejich rodné Indie.