COCO Mademoiselle Chanel | INSPIRACE

02.02.2018

Světoznámou značku Chanel z Francie asi všichni znáte a nemusím Vám ji nijak příliš představovat. Myslím, že snad není žena, která by se o Chanel módu, parfémy, šperky, kabelky a ostatní alespoň někdy nezajímala nebo o ní neslyšela.

Chanel mám moc ráda a přeji si od ní hned několik věcí. Nicméně v tomto příspěvku Vám pouze prozradím, co už od značky Chanel mám. Je to jeden z mých nejoblíbenějších parfémů, můj dlouholetý společník. Jmenuje se COCO Mademoiselle. Jedná se o elegantní, přesto podmanivou a výraznější vůni, ne moc sladkou, ani moc kořeněnou. Je to vůně, která Vám dodá na zajímavosti, ale i určité vyzrálosti. Myslím, že se perfektně hodí k ženám středního věku nebo aktivním a podnikavým ženám, které ví, co od života chtějí. A nebo se tak alespoň chtějí cítit. Ostatně možná proto se i jmenuje po samotné zakladatelce značky Chanel, které se neřeklo jinak než Coco.

Coco byla přezdívka pro svou majitelku Gabrielle Bonheur Chanel, která jako jediná z módních návrhářů byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Měla nejen cit pro navrhování vůní (nejznámější a ikonická je její Chanel No. 5), šperků, kabelek, oblečení, ale i pro podnikání. Coco například dnes vděčíme, že nechodíme v korzetu, ale můžeme nosit praktické kostýmky nebo nadčasovou Chanel kabelku. A jistě žádné ženě, dámě, nesmí chybět malé černé. Chanel rozpoznáte podle monogramu CC, který značí první písmena Coco Chanel a je používán od 20. let minulého století. Sama Coco je tedy příkladem silné energické ženy, která se zapsala velmi výrazně do historie. Její tvorba byla nadčasová a přetrvává dodnes.

Z Coco se stala kloboučnice s vlastním butikem na 21 rue Cambon v Paříži. Psal se rok 1910 a Coco bylo 23 let. Klobouky si oblíbila tehdy známá herečka Gabrielle Dorziat a tak se Chanel klobouky začaly dostávat do povědomí Pařížanek. Za tři roky Coco otevřela další obchod v Deauville s ležérním oblečením, mimochodem ze stejného materiálu jako se tenkrát dělaly pánské spodky. Za další dva roky v roce 1915 otevřela obchod v Biarritz, který se stal tak lukrativní, že se jí vrátil veškerý vložený kapitál. Všechny její obchody prosperovaly natolik, že si v roce koupila celou budovu na 31 rue Cambon, luxusní a fashion orientovaná část Paříže, kde založila svůj ikonický obchod fungující dodnes. V roce 1919 je z Coco už známá módní návrhářka. Po oblečení, kloboucích se vypracovala i ve špercích a vrátila se k jejím parfémům.  V roce 1921 byl vytvořen slavný parfém Chanel No. 5. Zajímavě se dostala i k navrhování baletních kostýmů, když nabídla ubytování rodině Igora Stravinského, známého ruského skladatele. Od té doby její podnikání vzkvétalo. Pokud chcete vidět, jak to vypadá v dnešním Chanel obchodě a jak se nakupuje, mrkněte zde.

Nicméně ani Coco se neobešla bez jistých stinných stránek. Coco se spřátelila s tehdejší bohémskou smetánkou a nevyhnuly se jí tak dýchánky, které se neobešly bez drog. Víte proč se jí vlastně říká Coco? Prý protože pořádala takové drogové kokainové (cocaine) párty, že jím v tehdejší Paříži nebylo obdoby. Byla to nejen energetická žena, ale i rebelka, které se nevyhnuly milostné románky se šlechtou. Na druhou stranu nebýt jich, Coco by asi nikdy nevymyslela Chanel No. 5 a neměla možnost vytvořit první obchod(y) a vypracovat se výš. Možná to byla daň za její těžké mládí, kdy rodina dřela bídu s nouzí a po úmrtí matky byla dána (kolem 12 let) do sirotčince, kde se naučila šít. Bonus, který se jí později velmi hodil. Po válce, ve které se měla přátelit s nacisty a co na Coco vrhá negativní světlo, se usídlila ve Švýcarsku, kde je i pochována.

Neobyčejná žena, neobyčejný život, z kterého se zrodila legendární francouzská značka Chanel a Parfumes Chanel. Paradoxem je, že dnešní Chanel S.A. není vlastněn dětmi Coco, ale potomky jejích bývalých společníků, kteří rozjeli podnikání s parfémy. Vlastnický podíl Coco byl jen 10%, o jejichž navýšení se Coco časem neuspěšně soudila. Nicméně nakonec si ani ona nepřišla zkrátka, dostala tehdy kolem 9 miliónů dolarů a 2% z prodeje každkého Chanel No. 5 na světě. V přepočtu asi 25 milionu dolarů ročně. Stala se tak jednou z nejbohatších žen své doby, nehledě na to, že spoluvlastník Pierre Wertheimer (70% podílu v Chanel) ji po dobu jejího života platil veškeré výdaje na živobytí.

Rodina Wertheimer je i dále vlastníkem Chanel S.A. (Sociéte Anonyme). Hlavním módním a kreativním návrhářem je Němec Karl Lagerfeld. Čistý obrat této firmy za rok 2016 byl 1,3 miliard eur a její výrobky, například kabelky, se stávají opravdovou investicí.

Pokud jsem Vás naladila a chcete se o Coco Chanel a samotné značce dozvědět více, vřele doporučuji shlédnutí videí (v angličtině) z Inside Chanel zde.


ZDROJ: https://en.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel


A co máte Vy od Chanel? Pochlubte se.