Batman | STORY

12.12.2017

Milé maminky, už jste viděly film The Lego Movie? Nevíte, o čem je řeč? Na vysvětlenou. Autoři přepsali scénář všem superhrdinům, o kterých jste kdy v minulosti slyšely a kteří se potkají v jedné komedii. Nevystupují v lidské podobě, ale v lego verzi. Stavebnici lego jistě znáte. 

No a po tomhle filmu opětožila legománie. Můj syn si přál superhrdiny na tričku. Dvě jsem mu koupila k narozeninám. Měli je v H&M a kupodivu jsem se nemusela prát o velikost, kterou jsem potřebovala. Na jednom tričku byl Superman a na druhém celá četa superhrdinů včetně Batmana. Jenže náš Honzík mu neřekl jinak než Blackman. To by se dalo také napsat jako black man nebo-li černoch, a ti jsou na takové označení v angličtině relativně alergičtí. Proto se jim říká, že jsou např. Afroameričané. A ač jsme se Honzíkovi snažili několikrát vysvětlit, že to není Blackman (black man, černoch), ale Batman (tzn. netopýří muž nebo netopýrák), tvrdil, že pro něj je to prostě Blackman.

Legománie ustala, obrázky superhrdinů na tričkách přestaly být rozpoznatelné, když se Batman opět přihlásil. Na letišti Honzík uviděl obrovský plakát s novým Batmanem, tím opravdovým, a na celou halu zařval: "Mamííííí, Black maaaaan!" Pod tím plakátem shodou okolností seděl černoch. Nejdříve se rozpačitě otočil, my trnuly hrůzou, co bude. Honzíkova radost byla ale tak veliká, že obměkčila i toho černocha, protože ten se na něj nejen usmál, ale ještě mu i zamával. 

Takže ponaučení pro nás i pro Vás maminky, opravujte svoje dítka, když věci nebo osoby nenazývají správně.