Bačkůrky, které Vás budou bavit

18.12.2017

Když se podívám, jaké bačkůrky nosí děti, které chodí do školky se synem, mám dojem, že na bačkůrky se tak trochu zapomíná. Přitom v této interiérové obuvi jsou naše děti většinu času v porovnání s botičkami na ven. Proto tento příspěvek věnuji pouze bačkůrkám jako upozornění, že i tato obuv je pro děti důležitá. Tento příspěvek je myšlen i jako inspirace na bačkůrky, které Vás i děti budou bavit.1. Rada: Jaké vlastnosti by měly bačkůrky mít? Bačkůrky by měly být pohodlné. Zároveň by měly být z prodyšného a savého materiálu, aby mohla chodidla dítěte "dýchat" a pokud už dojde k pocení, aby byl pot odveden/nasán. Podešev bačkůrek by měla být velmi ohebná, mnohem více než exteriérová obuv, stejně tak protiskluzová. Bačkůrky by ale zároveň měly poskytnout dostatečnou podporu/oporu pro chodidla a nožičky dítěte. Stélka nemusí být nutně vyndavací, ale je to pro vás samozřejmě výhodnější, pokud je. Snadno a lépe tak změříte i zkontrolujete délku chodidla dítěte v poměru ke stélce botiček (jak na to najdete v příspěvku První botičky a jak je vybrat).


2. Rada: Měly by být bačkůrky kotníčkové? Zde záleží, zda pořizujete první bačkůrky nebo ty určené pro nejmenší děti do 3 let, zde byste měly trvat na kotníčkovém typu. Pokud se jedná o děti, kterým jsou už 3 roky a výše, můžete pomalu přejít na nižší střih. Nicméně kotníčkový styl se doporučuje až do přeškolního věku.


3. Rada: Z jakého materiálu by měly bačkůrky být vyrobeny? Pokud se jedná o bačkůrky pro nejmenší, je dobré zůstat u kůže, kde volíte mezi uzavřenou nebo otevřenější variantou podle ročního období. Z dalších materiálů je to pak textil nebo teplejší plsť (filc). Podrážka/podešev by měla být z měkkého materiálu jako je pryž nebo speciálně vyvinutých flexibilních materiálů (např. termoplastický elastomer nebo-li TPR od firmy Fare).


4. Rada: Jakou značku vybrat? Je dobré zůstat u certifikovaných značek v souladu s regulemi EU a nakupovat jen značky, které jsou renomované. Nejde jen o to, aby bačkůrky byly nezávadné z ortopedického hlediska, ale aby byly i zdravotně nezávadné. Mám dojem, že u bačkůrek je nutné toto více zdůraznit, protože právě na nich maminky šetří (když už musely koupit ty drahé botičky na ven). Ale jak už jsem se zmínila na začátku, právě v bačkůrkách dítě tráví nejvíce času.

Můj tip: Naším favoritem, který se hodí zejména jako první bačkůrky, je domácí obuv od švédské firmy bisgaard. Tyhle bačkůrky jsou celokožené, kotníčkové s vyztuženou patou. Stélka je také kožená, jediná nevýhoda je, že se nedá vyndat. Podrážka je z kůže, ale má dvě části (přední a zadní) vyztužené z pryže. Více se můžete dočíst v mé recenzi. Na podobný způsob jsou ušité bačkůrky od chorvatské firmy Froddo, které mají už celou podrážku z tenké pryže a vyndavací/tlumící stélku. Tyhle bačkůrky Vás rozhodně nezklamou. Jsou určeny spíše pro normální šířku chodidla. Další typ bačkůrek, které se hodí jako první bačkůrky, vyrábí rakouská firma Living Kitzbühel. Jsou většinou z plstě nebo z vlny, takže se výborně hodí pro studenější období, ale najdete i z textilu v kombinaci s kůží. Sympatická je velmi ohebná podrážka z pryže, ale přesto nechybí vyztužení patové části. Ovšem ne všechny typy toto pevné vyztužení paty mají, zvláště ty z plsti. U těchto bačkůrek také nečekejte vyndavací stélku. Podobného ražení najdete i u čekého výrobce firmy Fare, která vyrábí bačkůrky capáčky určené pro první nošení. Jediné, co mi vadí je nepřítomnost protiskluzové podrážky a překvapivě nejsou vhodné pro vyšší nárt. Stejný problém má i firma Bundgaard. Další vhodnou možnost nabízí slovenská firma Rak, a to "capáčky" s krepa podešví a vyndavací stélkou. Jsou celokožené, do ohebnosti jen o něco pevnější než výše uvedené značky a mají pěkně vyztuženou patovou část. Tato firma navíc vyrábí i bačkůrky/capáčky s tkaničkami nebo suchým zipem. U předchozích značek jsou to pouze suché zipy (velkra). U Raka si můžete vybrat i z tradičních bačkůrek z textilu, podobné jste pravděpodobně nosily i Vy maminky. Zde musíte ale otestovat samy, jak moc je podešev ohebná a jak tvrdé jsou uvnitř. Podobné pak jsou Pegres nebo DPK bačkůrky.

bisgaard

Froddo

Living Kitzbühel

Bundgaard

Jakmile dítě chodí stabilně samo, můžete přejít na bačkůrky, které mají ještě o něco pevnější podrážku. Jmenovitě můžete zkusit naši českou firmu Fare. S ní jsem moc spokojená. Bačkůrky od Fare jsou nejen hezké, ale předností je vyndavací stélka s nepatrnou podporou klenby, vyztužená pata a prodyšný textilní materiál. To vše za příznivou cenu s možností výběru kotníčkových i nižších střihů s tkaničkami, suchým zipem nebo přezkou. V obdobném tónu tvrdosti můžete zkusit rakouskou firmu Superfit, zvláště k doporučení mám na mysli bačkůrky z plsti a ohebnou podrážkou, která je prodyšná díky kombinaci plsti a četným průžezům v podrážce. U dalších bačkůrek od této firmy jsem na jednu stranu nadšená z barevnosti a různorodosti materiálu, ale už méně z toho, že většina těchto bačkůrek je neuvěřitelně tvrdá uvnitř a bez vyndavací stélky. Do ruky se nám také dostaly bačkůrky od německé firmy Fischer, ale ty mne moc neoslovily.


5. Rada: Jak velké mám kupovat bačkůrky? V případě prvních bačkůrek, nekupujte větší než je součet cm delšího chodidla nožičky vašeho broučka a 1 cm nadměrku. Neuděláte chybu, pokud nadměrek bude skoro 1,2 cm. V každém případě dohlédněte na to, abyste vybraly bačkůrky, v kterých dítě nebude zakopávat. Pro další páry do ca. 2 let maximálně s nadměrkem 1,2 cm, od dvou let klidně jděte do nadměrku s 1,5 cm. Rozhodně nezkoušejte, zda má dítě dostatek prostoru stlačením na prstovou část nebo strkáním Vašich prstů do patové části bačkůrek, když je dítě zkouší. Děti rády palečky a prstíky rolují a krčí.


6. Jak na bačkůrky, které nemají vyndavací stélku? Zde budete potřebovat domácího pomocníka, kterým změříte vnitřek boty. Můžete zkusit krejčovský metr, ale musíte dávat pozor, abyste měřily správně ve špičce. U bačkůrek, které mají podrážku v kombinaci kůže a pryž nebo jen tenkou pryž bez zahnutí u špičky, můžete orientačně změřit vnější stranu podrážky a přičíst maximálně šířku výztuže paty. Dostanete tak přibližně délku vnitřku bačkůrek. Ale může to být velmi nepřesné. Lepší možností je pořídít si měřidlo Plus12 např. od Fare, kterým změříte vnitřek. U mne ale vyhrálo obkreslení podešve na tvrdší papír, zastřihnutí tak, abyste vytvořila papírovou stélku, kterou vsunete do boty. Tahle provizorní papírová stélka nepůjde zasunout do boty, když bude moc dlouhá nebo široká, pouze pokud bude kopírovat vnitřek bačkůrek. Jak taková papírová stélka vypadá je vidět v mé recenzi. Jakmile takovou stélku získáte, postupujete stejně jako, kdyby bačkůrky měly vyndavací stélku (viz 1. Rada).


7. Jaké zapínání mají bačkůrky mít? Suchý zip nebo tkaničky. Kovové přezky nebo gumičky přes nárt bych nedoporučovala. O první se mohou nejmenší děti zranit a druhé nejsou vhodné na vyšší nárt.


8. Jak drahé jsou bačkůrky? Různě. U celokožených počítejte s větším výdajem, i kolem 1200-1500 Kč, a to zvláště u zahraničních výrobců. Můžete ale mít štěstí při slevách. U Raka celokožené "capáčky" s podešví krepa dostanete už za přibližně 600 Kč. Jejich bačkůrky za podobnou cenu jako u Fare nebo Superfit kolem 300 Kč.


9. Rada: Kdy mám koupit nový pár bačkůrek? Kolem prvního roku až roku a půl kontrolujte každé 4 týdny. Nožička dítěte roste rychle a jak už jsem zmínila v příspěvku o prvních botičkách, ve spurtech, tzv. skocích, takže můžete být překvapeny, jak najednou chodidlo povyrostlo. Nové bačkůrky dítě potřebuje, když je stélka bačkůrek jen o půl centimetru delší. Pokud máte bačkůrky bez vyndavací stélky, je snadné přehlédnout, že dítě potřebuje nové bačkůrky. Takže důkladně kontrolujte.


10. Mohu používat doma jako bačkůrky botičky, které se prodávají na ven? Pokud splňují požadavky na bačkůrky v ohebnosti a dalších faktorech (viz 1. Rada), ano. V tomto případě ale musíte zvolit celokožené, ať už uzavřené pro chladnější část roku nebo páskové pro letní měsíce. Pozor, pokud kupujete letní variantu (páskové), nezapomeňte na uzavřenou špičku. Rozhodně se vyvarujte teniskám/keckám, žabkám nebo clogs stylu.


A kolik jste už utratily za bačkůrky Vy? Máte nějaké své oblíbené?